Ми прилітаємо в Гватемала-сіті після обіду й одразу прямуємо в колоніальну перлину країни – місто Антігуа – де зберігся унікальний колорит. На нас чекають вузькі бруковані вулиці, яскраві будинки, старовинні церкви та захопливі краєвиди на величні вулкани, що оточують це місто. Антигуа зачаровує найкращою гватемальською кавою, ароматним шоколадом, традиційними ремеслами на місцевих ринках і незабутньою атмосферою, що поєднує історію та живу культуру. Сьогодні день релаксу та акліматизації, тож обираємо найкращий ресторан, щоб почати знайомство з культурою майя через її кухню. До речі, Антигуа очолив список із 25 найкращих місць у світі для подорожей у 2025-му році за версією National Geographic. Цілком заслужено!
Хто з нами на ринок? Це не просто ринок, а неймовірне шоу за участю місцевих акторів, екзотичних продуктів і… шкільних автобусів, яких ти ніколи не бачив. Після сніданку ми вирушаємо за десертами у вигляді манго, черімойї, кокосів та інших смаколиків, які існують лише в Центральній Америці. Про цей ринок складають байки і малюють картини, а ми побачимо це все наживо і станемо частиною вистави.
Після відвідин яскравого ринку ми вирушимо до найвідомішої церкви Антигуа – Ла-Мерсед, справжньої архітектурної перлини колоніальної епохи. Її розкішний фасад у стилі бароко з жовто-білим орнаментом вважається одним із символів міста. Всередині на нас чекає спокійна атмосфера і чудовий вівтар, прикрашений золотими деталями. Церква також відома своїм монастирем і найбільшим фонтаном у Центральній Америці, який знаходиться у внутрішньому дворику. Ла-Мерсед – це не лише важливий духовний центр, а й унікальне місце, де можна відчути історію та велич Гватемали.
Ну що, готові до пригод? Як щодо візиту до справжнього Гобітона? У Гватемалі, серед мальовничих пагорбів, ховається унікальне місце – Hobbitenango. Це екологічний курорт, який нагадує казкові будинки гобітів із фантастичним видом на вулкани. Ми прогуляємося чарівними стежками, насолодимося місцевою кухнею, відпочинемо в затишних гоббітських будиночках і зробимо незабутні фото. Розпочнемо цю казкову подорож?
Сьогодні починаємо рано, щоб потрапити на найяскравіше шоу вулкана Фуего. На нас чекає трекінг на сусідній вулкан Акатенанго – а це шість годин підйому середньої складності. Із собою беремо тільки необхідне: рюкзак на 40 л, воду, енергетичні батончики, кілька манго, запасні шкарпетки, светр і термальний одяг. Нагорі може бути прохолодно, але в нас найкраще розміщення на вулкані – приватні кабіни з видом на мільярд і всіма необхідними зручностями, які можна уявити на горі. Про їжу не турбуйтеся – нас годують двічі на день.
Вночі та на світанку на нас чекає захоплююче шоу від його величності Фуего – одного з найактивніших вулканів Гватемали. Ми станемо свідками неймовірної природної вистави: потужні виверження, яскраві спалахи лави та дим, що здіймається до неба, створюють видовище, яке назавжди залишиться у вашій пам’яті. Цей момент – справжня магія природи, що дарує відчуття величі світу.
Ну що, як ваш адреналін? Зашкалює? Трошки спокою не завадить, тож спускаємося з вулкана, обідаємо в Антігуа, і, якщо лишилися сили, пропонуємо візит до Кафедрального собору Сан-Госе – величної церкви 16-го століття, яка частково зруйнована землетрусом, але її руїни зберігають особливу атмосферу.
Закінчуємо насичений день під акомпанемент місцевих делікатесів і рому. Ми заслужили!
Сьогодні на нас чекає захоплива мандрівка до Чічічікастенанго, де ми відвідаємо один із найбільших і найколоритніших ринків Гватемали. Побачимо яскраві тканини, вироби місцевих ремісників і автентичні продукти, що відображають багатство майянської культури. Після цього ми прогуляємося кладовищем, відомим своєю барвистою архітектурою і різноманіттям традиційних майянських гробниць, які надають особливого колориту цьому місцю.
Чічічікастенанго – стародавній центр шаманської культури Центральної Америки, тому не дивуйтеся, якщо на порозі католицького собору горітиме багаття. Це частина священної церемонії, яку супроводжують майянські духи. Це їхня земля, а ми тут – гості, тому дотримуємося правил і просимо дозволу увійти до храму.
З Чічічікастенанго ми їдемо на озеро Атітлан – найкрасивіше озеро у світі, за словами великих мандрівників. Це правда!
Атітлан – це справді казка! Його священні води оточують величні вулкани, а на берегах живуть справжні майя. Тут мешкають різні представники: кіче, якчікелі, тцутухіль. Усі вони шанують традиції, розмовляють однією з двадцяти трьох визнаних державою говірок, займаються звичним ремеслом і впізнають одне одного за одягом.
Саме тут, в оточенні трьох величезних вулканів, захований центр світобудови майя, як каже священна книга “Пополь-Вух”. Саме озеро розташоване в стародавній кальдері вулкана, що утворилася після виверження приблизно 84 000 років тому. Ця чаша площею 130 км2 була заповнена водою, і зараз при середній глибині озера 200 метрів трапляються окремі місця, де до дна понад 300 метрів. Тут дуже комфортна для купання вода, ми обов’язково будемо купатися, щоб повністю відчути красу озера і його магію.
На узбережжі розташовані найкрасивіші, найавтентичніші села Гватемали з місцевими жителями, які можуть бути візитною карткою цивілізації майя. Ми їх обов’язково побачимо під час сьогоднішньої екскурсії селами Атітлана: Сан Хуан і Сан Педро. Побуваємо на виробництві кави, шоколаду і знаменитому текстильному виробництві.
Переміщаємося на інший берег озера Атітлан, ближче до вулканів. Тут розташоване чудове місто Сантьяго, сповнене автентичної краси, таємниць і сюрпризів. Перший сюрприз чекає на нас у головному соборі, потім – за бажанням – ми побачимо в одному з приватних будинків, а третій сюрприз на нас чекає завтра. І це священний цар-птах кетцаль.
Кетцаль – це символ свободи, незалежності, добра і світла, якому поклонялися задовго до приходу іспанців. Божество, що живе в тропічних лісах на висоті від півтори тисячі метрів. Кетцаль – птах, зображений на гербі Гватемали, і на честь якого названо національну валюту. Побачити кетцаля означає отримати благословення самої природи. Завтра ми перевіримо, чи заслуговуємо ми на це.
З часів великого імператора Монтесуми цей птах вважається священним. Його шанували майя та ацтеки як втілення всемогутнього бога Кетцалькоатля – “Пернатого Змія” – покровителя світу. Це рідкісний представник фауни Центральної Америки, ареал проживання якого простягається від півдня Мексики до Панами. Але зустріти його в природі практично неможливо через важкодоступність місць і обмежену кількість особин, що перебувають у Червоній Книзі. А в неволі кетцаль не мешкає.
Ми знову рано встаємо, щоб вирушити за головним скарбом індіанського світу Центральної Америки. І це не золото, не каміння, не нафта. З нами найкращі орнітологи і гіди тутешнього регіону, ми знаємо їх дев’ять років: ставили з ними світові рекорди в 13 кетцалів за вихід. Чи означає це, що сьогодні буде повтор? Абсолютно ні. Кетцаль справді священний птах, і це буде його бажання – показати себе. Нам залишається тільки очистити душі перед виходом, повністю відкритися і насолоджуватися чудесами, які зберігає незайманий дощовий ліс вулкана. І тоді священний птах покаже нам свою красу. Обов’язково покаже!
Після фото-сафарі ми побуваємо на кавовій плантації, а потім повертаємося в Сантьяго, щоб продовжити нашу пригоду. Їдемо в аеропорт Гватемала-сіті та летимо на північ країни, у місто Флорес. Тут головні піраміди майя!
Починаємо знайомство зі стародавніми містами з Йашхі. Це місце, оточене густими джунглями, вражає своєю величчю та загадковістю. Ми бачимо величезні піраміди, зокрема Храм 216 та Храм 33, які колись були центрами релігійних обрядів. На відміну від мексиканських пірамід, тут можна підніматися на вершини, що ми й зробимо.
Прогулюючись серед руїн, ми відчуваємо, як оживає історія, а звуки диких тварин, які можна почути з усіх боків, додають особливої магії цьому місцю. З плато відкривається неймовірний панорамний вид на навколишні джунглі, і ми розуміємо, чому це місто вважалося важливим центром для майя. Йашха – це не тільки археологічний об’єкт, а й місце, де можна по-справжньому відчути зв’язок із природою і таємницями минулого.
Обідати ми будемо на шикарній віллі з басейном, тому можна взяти купальні речі. Тут чудова кухня, фантастичні краєвиди, озеро з чистою водою і… крокодилами. Хоча ні, крокодили далеко, можна купатися!
На вечір плануємо вечерю в найавтентичнішому закладі в центрі курортного містечка Флорес, що славиться райськими заходами сонця і звуками мавп-ревунів, які лунають із сусідніх джунглів.
Тікаль: як багато в цьому слові… Це не просто стародавнє місто, а цілий світ, що пробуджується після століть забуття серед густих тропічних лісів. Прогулюючись серед його величних пірамід і храмів, ми занурюємося в атмосферу, де час зупиняється, і кожна руїна розповідає свою історію про стародавню цивілізацію майя. Тікаль був не тільки містом, а й духовним і політичним центром, що об’єднував різні народи і культури. Ми піднімемося на вершину Храму IV, яка, заввишки 70 метрів, дарує неймовірний краєвид на місто і навколишні джунглі, в яких досі можна почути звуки диких тварин. Величезні площі та подвір’я Тікаля приховують стародавні ритуальні місця, де відбувалися жертвопринесення та священні обряди. Тут, серед руїн, кожен камінь і кожна стела розповідають про могутність і таємниці цієї цивілізації, що залишила незгладимий слід у світовій історії. Тікаль – це місце, де природа і культура зливаються в одне ціле, і де ми можемо по-справжньому відчути дух майя, їхню мудрість і силу. Наш гід розповість сотню історій, ставте йому запитання на будь-які теми.
Після Тікаля їдемо у Флорес, відпочиваємо, а ввечері на нас чекає рейс у Гватемала-сіті.
Ми в столиці Гватемали – Гватемала-сіті, де сучасний ритм життя переплітається з багатою історією та культурною спадщиною. Це місто, яке поєднує в собі колорит старовинних вулиць і яскраву енергію сучасних кварталів. Тут ми можемо прогулятися центральною площею, яка є серцем міста, і побачити такі архітектурні шедеври, як Кафедральний собор і Національний палац. Гватемала-Сіті також є домом для численних музеїв і галерей, де ми можемо ближче познайомитися з культурною спадщиною країни. Водночас місто оточене природними красотами: вулканами та національними парками, які додають йому ще більше магії та привабливості.
Але скільки в нас часу на Гватемала-сіті? Бо це фінальний день подорожі, і, залежно від вільного часу до рейсів, ми можемо піти на ринок по фрукти, сувеніри, прогулятися центром міста та відвідати один із найкращих ресторанів країни, щоб побачити, наскільки Гватемала різноманітна та багата на сюрпризи, на які ми не чекали. Це дійсно унікальна країна, куди хочеться повертатися знову і знову. До зустрічі! ¡Hasta luego!