ТОП вулканів Ісландії: краса, яка заворожує та руйнує

Назва цієї країни складається з двох слів «ice» та «land», що в перекладі з англійської звучить як «крижана земля». Здавалося б, що вся територія Ісландії має бути вкрита товстим шаром снігу, проте острів зачаровує своїми зеленими краєвидами. У країні досить суворий клімат та непередбачувана погода, а частина площі острова вкрита льодовиками. Через ці особливості країна і отримала свою назву. Багатьох туристів турбує інша особливість острова — їх приваблюють вулкани Ісландії. Це водночас зачаровує і лякає явище природи. На «крижаній землі» налічується понад 130 вулканів. Якщо ви хочете дізнатися про точне місцезнаходження більшості з них, то марно гуглити. Краще розпитати про це місцевих жителів — лише корінні ісландці зможуть розповісти про розташування цих привабливих і небезпечних місць.


Вулкани Ісландії – головна причина сейсмоактивності

На початку 2024 р. очі спостерігачів по всьому світу було прикуто до Фаградалсфьядля. Він вивергався вдруге протягом року. За останні тисячу років прокидалося за різними даними від 25 до 30 вулканів. Причина сейсмологічної активності криється у розташуванні. Острів вулканічного походження знаходиться на Серединно-Атлантичному хребті.

По суті, Ісландія – це острів вулканів та гейзерів. Така особливість впливає на місцевих жителів. Міста займають лише четверту частину від усієї площі острова. Вони розташовуються в долинах та прибережних районах. Решта країни — це лавові поля та кратери.

Проте вайб цих місць дуже приваблює туристів. Хтось хоче насолодитися видом рівнин та пляжів із чорним піском. Є тут льодовики, водоспади, фіорди, від яких захоплює дух, і острови, що заслуговують на увагу туристів. Найекстремальніші мандрівники мріють про сходження до кратера. Вони хочуть зазирнути у жерло. І турагентства готові підвести вас туди настільки близько, наскільки це можливо з урахуванням безпеки. Давайте познайомимося з вулканами, які потрапили в топ серед туристів. Можливо вони приваблять вас настільки, що ви наважитеся вирушити в далеку подорож.


ТОП вулканів Ісландії

Ейяф’ядлайекюдль — один із найвідоміших
Підносячись на 1666 м над рівнем моря він став відомий у 2010 — тоді через виверження скасувалося 100 тисяч авіарейсів, а мільйони пасажирів були змушені підкоригувати свої плани. До 2010 року кратер був покритий товстим шаром льоду. Його діаметр становить 3-4 км. Своєю хитромудрою назвою вулкан завдячує льодовику, який розташований поруч з ним. Одне дослідження говорить, що правильно вимовити його ім’я можуть лише 0,005% людей. Якщо це вийшло з першого разу, то безперечно ви — геніальні. Після останнього активного виверження він став особливо привабливим туристам. Люди злітаються з різних куточків світу, щоб побачити та сфотографувати кратер.

Катла – приятель Ейяф’ядлайєкюдля
Вулкан нижчий за свого сусіда — він височить на 1512 м. За формою Катла нагадує котел, саме так і перекладається його назва. Про нього ходять місцеві легенди. Катла — один із найпотужніших у країні. Його виверження приносять більші наслідки, ніж просто потоки лави. Активність призводить до танення льодовиків, через що утворюються цілі річки води. Чому його можна назвати приятелем Ейяф’ядлайєкюдля? Вони синхронні у своїх виверженнях. Зазвичай після активності першого швидко прокидається й Катла. Однак 2010 став винятком. Хоч учені й затамували подих після масштабного виверження Ейяф’ядлайєкюдля. Приятелі розташувалися за 20 км один про одного.


Грімсвєтн – небезпечна вулканічна система
Кратер знаходиться на висоті 1725 м. Він практично повністю захований під льодовиком Ватнайокюдль. Система вулканів, що знаходиться на південному сході країни, прокидається кожні 3-10 років. Під час виверження піднімаються величезні та небезпечні хмари попелу. У систему Грімсвітн входить Лакі. Під час його виверження в 1784 році життя людей перетворилося на хаос. Причому йдеться не лише про Ісландію — хоча тут і загинуло близько 50% свійських тварин та 20% населення. Наслідки були відчутні у всьому світі. У Європі та Америці через смог знизилася температура повітря, що також призводило до смертності та неврожаю. Сьогодні поверхня кратера досить нестабільна – при підйомі по ньому є ймовірність впасти в ущелину або печеру. Подорож сюди небезпечна навіть на всюдиходах та джипах. Спостерігати його можна з відстані близько 2–3 км.


Аскья – популярне місце для туристів
Цей вулкан в Ісландії височить на 1516 м. Його руйнівне виверження сталося в 1875 році. Воно завдало великих збитків жителям країни — попіл отруїв землю та вбив свійських тварин на більшій території острова. Наслідки виверження відчули на собі також жителі Швеції та Норвегії. Він став причиною еміграції багатьох ісландців. Проте сьогодні Аскія відкрито для екскурсій. Для туристів за кілька кілометрів від вулкана навіть облаштували містечко. Правда в ньому лише три будиночки. Тому якщо ви плануєте сюди подорож, варто забронювати місце заздалегідь. Після виверження в 1875 р. тут утворилося два озера — Ескьюватн, найглибше в Ісландії, і Віті. А після активності в 1926 серед більшої водойми з’явився крихітний острівець. Тут ви зможете зробити круті фото для соцмереж або створити інший контент. Для пересування краще використовувати всюдихід чи позашляховик.


Снайфедльсййокюдль — портал до центру Землі
Вулкан, що височіє на 1448 м, розташовується в однойменному національному парку на заході країни. Покритий льодом, він спить із 18 століття. Снайфедльс відомий скоріше не за свою активність, а за внесок у мистецтво. Адже саме він став декорацією до книги «Під льодовиком», авторства Халлдора Лакснесса. Мало хто пам’ятає, як називається вулкан в Ісландії, який згадується у книзі Жюля Верна. Однак саме Снайфедльсйокюдль став порталом, який переніс головних героїв «Подорожі до центру Землі», яку написав цей відомий автор. У його жерлі відбувалися і події однойменного фільму, випущеного 2008 року. Хоча цей вулкан уже давно спить, вчені не поспішають списувати його з рахунків. Примітно, що його можна побачити із різних куточків країни. Втім, лише у ясну погоду.


Хверф’ядль — маршрут для екскурсій на ізі
Вулкан з висотою 420 м знаходиться на півночі країни. Це один із найпростіших трекінгів Ісландії. Кратер знаходиться за кілометр від кільцевої дороги. Прогулянка займе лише годину часу. Вулкан спить уже понад 2,5 тисячі років. Маршрут точно варто включити в свій план подорожі, адже в сонячну погоду з нього відкривається чудовий краєвид на озеро Міватн та навколишній ландшафт.


Гекла – небезпечна краса
Він підноситься на 1491 м. Стародавні жителі вважали, що кратер — це шлях до пекла. Через це Гекла називають ще «брамою в пекло». Він один із найнепередбачуваніших і найнебезпечніших у країні. Його останнє виверження було зафіксовано у 2000 році. Між періодами активності може пройти як 9, так і 121 рік. Найсильніше виверження сталося у 1104. А найбільш руйнівні – у 1300, 1693 та 1845 роках. Вони занапастили багато людських життів, зруйнували будівлі та знищили свійських тварин. Наступні виверження були менш небезпечні.


Унікальна країна для екскурсій

Жителі Ісландії буквально мешкають на вулкані. Однак вони насолоджуються перебуванням на цьому “контрастному” острові. З одного боку, їх оточує постійна небезпека, з іншого — види яких перехоплює дух. Місцеві жителі навіть навчилися використовувати енергію вулканів для своїх цілей – вони перетворюють її на електрику, тепло для будинків і не лише.

Неможливо розповісти про всю красу Ісландії за один раз. Тут є і безліч інших кратерів, які точно заслуговують на вашу увагу. До списку “must see” варто додати:

  • Баурдарбунг;
  • Кедлінг;
  • Сулюр;
  • Фаградальсф’ядль;
  • Хейнгідль;
  • Ельдг’яу.

Відвідати країну можна як самостійно, так і скориставшись послугами туристичної компанії – наші турлідери допоможуть грамотно спланувати подорож і покажуть головні «родзинки» острова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *